مجموعه فرمولسازان

این مجموعه انواع فرمولاسیون مایع ظرفشویی را مطابق با جدیدترین دانش روز ارائه می دهد و همچنین شما را سال ها هم از نظر تولید محصول و هم از نظر به روز رسانی فرمول ها, حمایت و پشتیبانی می کند.

زمینه فعالیت مجموعه

ارائه فرمول تولید مایع ظرفشویی, آموزش تولید مایع ظرفشویی,

مشاوره و پشتیبانی جهت تامین مواد اولیه و دستگاه و تجهیزات

ارائه تخصصی انواع فرمولاسیون مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی صدفی، مایع ظرفشویی درخشان کننده و از بین برنده بوی بد ظروف, مایع ظرفشویی ضد حساسیت, مایع ظرفشویی گلیسیرینه, مایع ظرفشویی استاندارد

فرمول مایع ظرفشویی

سال ها همکاری موثر و موفق با کشورهایی چون ایران, عراق, افغانستان, تاجیکستان, کردستان, آذربایجان, ترکمنستان و... و کسب رضایت شما عزیزان, افتخار ماست.

ارائه مشاوره رایگان از طریق (واتساپ, تلگرام, ایمو و ...)
شماره تماس: 09157343270
اینستاگرام: formulsazan
جیمیل: formulsazan@yahoo.co
m


تاریخچه مایع ظرفشویی

قبل از اختراع مواد شوینده در آلمان در طول جنگ جهانی اول از سدیم کربنات برای شستشوی ظروف استفاده می شد. مواد شوینده مایع برای شستشوی ظروف اولین بار در اواسط قرن بیستم تولید شدند. تولید کنندگان مواد شوینده ظرفشویی در دهه 1930-1940 تولید خود را در ایالات متحده آغاز کردند.

مایع ظرفشویی چیست

مایع ظرفشویی که در اصطلاح عامیانه به آن ریکا گفته می‌شود، مایعی شوینده است که برای شستن ظروف و زدودن چربی و اضافه مواد غذایی از روی آنها طراحی شده‌ است.

مایع ظرفشویی ممکن است حاوی سفید کننده، آنزیم یا مواد شوینده چربی بر باشد. در برخی از مواد شوینده ظرفشویی ممکن است از موادی مانند بوراکس، اسانس، روغن اکالیپتوس و صابون رنده شده استفاده شود.

نحوه عملکرد مایع ظرفشویی

ماده اصلی آب است و مواد فعال اصلی مواد شوینده هستند. به جای صابون از مواد شوینده استفاده می شود، زیرا با هیچ ماده معدنی موجود در آب واکنش نشان نمی دهند و کف صابون را تشکیل می دهند. سورفکتانت ها به دلیل قابلیت بالای حل شدن در آب و با کاهش تنش سطحی چربی و ذرات مواد غذایی را از بین می برند و دارای قدرت شویندگی بالایی می باشند.

مولكولهای سورفكتانت ها شامل دو بخش آبگريز و آبدوست هستند كه از طريق بخش آبگريز خود به سطح لايه چربی و از طریق بخش آبدوست به آب امتصل می گردند. لايه چربی در اين شرايط تكه تكه شده و از سطح ظرف دفع می شوند و به صورت ذرات  بسيار ريز كلوئيدی در آب شتشو معلق شده و شسته می شوند.

مایع ظرفشویی با استفاده از ساختار قطبی و غیر قطبی خود به عنوان یک پل یا یک امولسیفایر عمل می کند.

نرم کننده و مرطوب کننده پوست در مایع ظرفشویی

به دلیل استفاده از مواد سورفکتانت آنیونیک و کاتیونیک در مایع ظرفشویی, از نرم کننده ها برای کاهش اثرات سورفکتانت استفاده می شود تا با توجه به جذب چربی پوست توسط مواد در سطح پایه با انجام آب رسانی مناسب به پوست دست مانع از خشکی  پوست و آثاری همچون تورم و اگزما بر پوست گردد.

گلیسیرین و عصاره ها به عنوان مهمترین مرطوب کننده پوست در فرمولاسیون مایع ظرفشویی به جهت کاهش اثرات خشن سورفکتانت ها استفاده می شود. هر چند علاوه بر استفاده از مواد نرم کننده و مرطوب کننده پوست در مایع ظرفشویی مهمترین عاملی که باید به آن توجه شود پی اچ سازگار با پوست است.

در حال حاضر مایع ظرفشویی های کرمی دارای ترکیبات ترمیم کننده و آبرسان می باشند که نه تنها موجب خشکی و حساسیت پوست نشده بلکه قابلیت رطوبت رسانی به پوست و ترمیم بافت های آسیب دیده را هم دارند.

پی اچ مایع ظرفشویی

پی اچ طبیعی پوست دست 5 است و معمولا پی اچ مایع ظرفشویی در محدوده خنثی یعنی 7 می‌باشد. در نتیجه چون پی اچ مایع ظرفشویی از دست بیشتر است موجب حل شدن چربی پوست شده و ایجاد حالت صابونی می کند که هنگام شستشو، این چربی هم از بین می رود و در نتیجه پوست دست دچار خشکی و اگزما می گردد. این چربی معمولا در طول 4 ساعت جایگزین می گردد. پس استفاده بیشتر از مایع ظرفشویی در بازه زمانی کمتر از 4 ساعت موجب ترک خوردن و خشکی پوست به صورت حاد می گردد.

 ویژگی های فرمول مایع ظرفشویی فرمولسازان

1) دارای قدرت چربی بری و لکه بری بالا

2) قدرت کف کنندگی و غلظت بالا

3) عدم ایجاد حساسیت های پوستی و اگزما

4) عدم ته نشینی و دو فاز شدن در طولانی مدت

5) سازگار با محیط زیست

6) درخشان کننده و از بین برنده بوی بد ظروف

7) دارای پی اچ سازگار با پوست دست

8) در حال تولید صنعتی

نحوه استفاده صحیح از مایع ظرفشویی

برای شستن ظروف ابتدا غذاهای به جا مانده را جدا و در سطل زباله بریزید و  ظروف را در داخل آب گرم بریزید.

سپس مقداری از مایع ظرفشویی را داخل آب گرم ریخته و چند دقیقه صبر کنید تا با لکه ها واکنش دهد. سپس با استفاده از پد ظرفشویی یا اسکاج چربی های موجود ظروف را با مایع ظرفشویی بشویید و سپس ظروف را آبکشی نمایید. بهتر است از دستکش استفاده نمایید.

مزایای استفاده از مایع ظرفشویی

اصلی ترین کاربرد مایع ظرفشویی پاک کردن چربی ها از روی ظروف است. اجاق گاز، توستر، میکسر، یخچال، مایکروفر و دیگر لوازم آشپزخانه را به راحتی می‌ توان با استفاده از مایع ظرفشویی از چربی‌ های انباشته شده پاک کرد.

اما مایع ظرفشویی کارایی های دیگری هم  دارد. لکه‌ های چربی بر روی لباس را به راحتی می‌ توان با مایع ظرفشویی پاک نمود. همچنین برای محو کردن لکه های مومی به جا مانده از شمع از روي پارچه می‌ توان از مایع ظرفشویی استفاده کرد.

از مایع ظرفشویی برای ضدعفونی کردن و شستن میوه ها نیز استفاده می گردد.

معایب استفاده از مایع ظرفشویی

ترکیبات موجود در مایع ظرفشویی بعد از آبکشی، به بافت سطحی ظروف می‌ چسبد و روی ظروف تمیز باقی می‌ ماند. در نتیجه وقتی ظروف تمیز روی حرارت قرار می‌ گیرند، یا غذای گرم در آن‌ها سرو می‌ شود، ترکیبات شیمیایی مایع ظرفشویی، در اثر حرارت با مواد غذایی ترکیب شده و همراه با غذا، وارد بدن انسان می‌ شوند. به این ترتیب معده و روده به طور مستقیم در معرض این مواد شیمیایی قرار می‌ گیرند.