مجموعه فرمولسازان

این مجموعه انواع فرمولاسیون خمیر دندان را مطابق با جدیدترین دانش روز ارائه می دهد و همچنین شما را سال ها هم از نظر تولید محصول و هم از نظر به روز رسانی فرمول ها, حمایت و پشتیبانی می کند.

زمینه فعالیت مجموعه

ارائه فرمول خمیر دندان, آموزش تولید خمیر دندان,

مشاوره و پشتیبانی جهت تامین مواد اولیه و دستگاه و تجهیزات

ارائه تخصصی انواع فرمولاسیون خمیر دندان

خمیر دندان ژله ای, خمیر دندان بزرگسال, خمیر دندان ضد حساسیت, خمیر دندان سفید کننده فوری

فرمول خمیر دندان


سال ها همکاری موثر و موفق با کشورهایی چون ایران, عراق, افغانستان, تاجیکستان, کردستان, آذربایجان, ترکمنستان و... و کسب رضایت شما عزیزان, افتخار ماست.

ارائه مشاوره رایگان از طریق (واتساپ, تلگرام, ایمو و ...)
شماره تماس: 09157343270
اینستاگرام: formulsazan


تاریخچه خمیر دندان

5000 سال قبل از میلاد مسیح، مصریان پودر دندانی ساختند که از خاکستر پودر شده سم گاو، پوسته تخم مرغ پودر شده و سوخته و پوکه تشکیل شده بود. یونانی‌ ها و سپس رومی‌ ها با افزودن مواد ساینده مانند استخوان‌ های خرد شده و پوسته صدف، دستور ساخت آن را بهبود بخشیدند. در قرن نهم، زیریاب، نوازنده و طراح مد عراقی، نوعی خمیر دندان را اختراع کرد که در سراسر اسپانیای اسلامی رایج شد. ترکیبات دقیق این خمیر دندان ناشناخته است، اما گزارش شده است که عملکرد خوب و طعم خوشی داشته. در سال 1873 شرکت Colgate تولید انبوه خمیر دندان معطر را در شیشه ها آغاز کرد. سال 1890 اولین خمیر دندان تیوپی روانه ی بازار شد. ابتدا از پودر صابون در داخل خمیر دندان ها استفاده می کردند اما از سال 1945 صابون از ترکیبات خمیر دندان ها حذف و به جای آن از سولفات سدیم لوریل استفاده شد که همین امر باعث شد خمیر دندان ها حالت خمیری و نرم پیدا کنند. از سال 1914 فلوراید به خمیر دندان ها اضافه شد.

خمیر دندان چیست

خمیر دندان ها در واقع خمیر یا ژلی هستند که با مسواک برای تمیز کردن و حفظ زیبایی و سلامت دندان ها استفاده می شود. خمیردندان برای ارتقای بهداشت دهان و دندان استفاده می شود, این ماده، نوعی ساینده ای است که به از بین بردن پلاک دندانی و غذا از روی دندان ها و سرکوب بوی بد دهان کمک می کند و مواد فعال که معمولاً فلوراید هستند را برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه ارائه می دهد. انواع مختلفی از خمیر دندان های گیاهی وجود دارند که فاقد فلوراید هستند. اما خمیر دندان های حاوی فلوراید کارایی بیشتری دارند.

نحوه عملکرد خمیر دندان

ساینده ها 8 تا 20 درصد از خمیردندان معمولی را تشکیل می دهند. این ذرات نامحلول برای کمک به حذف پلاک از روی دندان طراحی شده اند. ساینده ها شامل ذرات هیدروکسید آلومینیوم، کربنات کلسیم، کربنات منیزیم، بی کربنات سدیم، کلسیم هیدروژن فسفات های مختلف، سیلیس های مختلف و زئولیت ها، و هیدروکسی آپاتیت می باشند.

فلوراید به اشکال مختلف محبوب ترین و موثرترین ماده فعال خمیردندان برای جلوگیری از پوسیدگی است.

بسیاری از خمیر دندان ها، اگر چه نه همه، حاوی سدیم لوریل سولفات یا سورفکتانت های مرتبط هستند که توزیع یکنواخت خمیر دندان را امکان پذیر می کند و قدرت پاک کنندگی آن را بهبود می بخشد.

خمیر دندان های ضد پلاک که در داخل فرمولاسیون آن از تری کلوزان استفاده می شود. این ماده که خاصیت ضد میکروبی دارد.

خمیر دندان های ضد جرم که در داخل آن از موادی ماننده پیروفسفات ها استفاده می شود. این مواد کمک می کنند تا رسوبات و جرم هایی که بر روی دندان ها قرار گرفته از آنها جدا شود.

انواع خمیر دندان 

خمیر دندان ضد حساسیت:

خمیر دندان های ضد حساسیت دارای ترکیباتی به نام فلوراید و نیترات پتاسیم هستند که انتقال محرک از مینای دندان به ریشه های عصبی موجود در عاج دندان را مختل می کنند و در نتیجه پیامی به مغز ارسال نمی شود. بناب این هنگامی که دندان و اعصاب آن در معرض گرما, شرما و یا غذاهای ترش و شیرین قرار می گیرد سیگنالی به مغز ارسال نمی شود و حسایت هم ایجاد نمی گردد.

خمیر دندان ژله ای:

خمیر دندان های ژله ای دارای مقدرا زیادی سیلیس هستند و سایندگی کمتری دارند و برای کودکان و دندان های حساس مناسب ترند. سیلیس هنگامی که با کربنات کلسیم واکنش می دهد موجب از بین رفتن پلاک های دندانی می گردد.

ویژگی های فرمول خمیر دندان فرمولسازان

1) حاوی غلظت مناسب

2) سفید کننده دندان

3) از بین برنده جرم و پلاک های سخت

4) ضد حساسیت

5) دارای پی اچ مناسب

6) حاوی طعم دهنده و خوشبو کننده

7) حاوی مواد دارویی

8) در حال تولید صنعتی

نحوه استفاده صحیح از خمیر دندان

مقداری از خمیر دندان را روی مسواک خود ریخته و 3 مرتبه در روز به مدت 5 الی 10 دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید و سپس کاملا با آب بشویید.

خمیر دندان های سفید کننده بهتر است یک بار در روز آن هم صبح استفاده شود زیرا حاوی موادی است که بهتر است در طول شب در دهان باقی نماند.

افرادی که دندان های حساسی دارند برخی که به برخی مواد غذایی سرد یا گرم، ترش یا شیرین حساسیت دارند، بهتر است که از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده کنند.

بهتر است قبل از استفاده از خمیر دندان نخ دندان کنید و بعد از مسواک هم از دهانشویه استفاده کنید.

مزایای استفاده از خمیر دندان

استفاده از فلوراید در خمیر دندان ها باعث می شود پوسیدگی و خرابی دندان ها کاهش پیدا کند و استحکام دندان ها بالا رود. همچنین به دلیل از بین رفتن باکتری های مضر و باقی مانده غذا، فساد در دهان کاهش پیدا کرده و دهان بو نمی گیرد. نحوه مسواک زدن بسیار مهمتر از خمیر دندان و مقدار آن است.

معایب استفاده از خمیر دندان

استفاده از خمیر دندان سفید کننده در طولانی مدت دندان ها را تیره کرده و به آنها آسیب می رساند.

خمیر دندان زغالی به علت قابلیت لکه بری باعث سفید شدن دندان می‌ شود اما نمی‌ تواند سطوح عمیق دندان را سفید کند.

یکی از بزرگ‌ ترین نگرانی‌ هایی که در خصوص قابلیت سایندگی زغال فعال وجود دارد آسیب رساندن به مینای دندان می‌ باشد. به طور کلی هنگامی ‌که مینای دندان از بین برود لایه‌ های داخلی دندان دیده می‌‌ شوند و ظاهر دندان زرد به نظر می‌ رسد.